نشانه های خرابی دندان چیست؟

اشتراک گذاری:

دندان ها محکم ترین چیزی هستند کـه بدن مـا آنرا می سازد اما با توجه بـه مراقبت هاي غلط و خوراکی هاي امروزی، درصد خرابی این عضوهای مستحکم بسیار زیاد اسـت

اگر فکر میکنید دندانهای تان در خطر آسیب قراردارند تا آخر این مطلب با سلامت 118 مشاغل با ما همراه باشید

 

 

 

بوی بد دهان

 

بدبویی هاي گاه و بیگاه دهان امری طبیعی اسـت، اما بدبویی همیشگی  آن احتمالاً از وجود مشکلی در دهان خبر می دهد. بدبویی دهان می‌تواند یکی از نشانه هاي هشدار دهنده ي بیماری لثه باشد. تنبلی در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، می‌تواند منجر بـه انباشت پلاک و باکتری روی دندان ها و لثه ها شود کـه این مسأله منجر بـه التهاب و خون ریزی لثه ها خواهد شد.

 

سفید شدن زبان

 

این لایه ي سفید رنگ در اثر انباشت باکتری روی زبان بـه وجود می‌آید. و  منجر بـه بدبو شدن دهان می شود.برای پیشگیری از انباشت باکتریها روی زبان، قسمت مویی مسواک یا پشت دندانه دار آنرا کمی روی زبان تان بکشید.

 

 

 

گیرکردن موادغذایی لای دندانها

 

اگر مشکوک هستید کـه بخاطر پوسیدگی پنهان، مواد غذایی لای دندان هایتان گیر می کنند، برای خاطرجمعی از علت این مسأله بـه دندان پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، استفاده ي منظم از نخ دندان را ادامه دهید تا از رشد بیشتر هرگونه پوسیدگی جزئی اي پیش گیری کنید

 

 

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

 

اگر بعد از استفاده از مسواک یا نخ دندان، متوجه خونی شدن مسواک یا نخ دندان تان می‌شوید، احتمالاً بـه این معنی اسـت کـه لثه هاي شـما وضعیت خوبی ندارند. لثه اگر ملتهب باشد، با هر تماس جزئی اي، حتی با مسواک، شروع بـه خون ریزی می‌کند.

 

 

 

تیره شدن دندان ها به مرور

 

گاهی مشکلات دندانی بیشتر قابل مشاهده هستند تا قابل احساس. وقتی رنگ یکی از دندان ها تیره تر از دندانهای اطرافش می شود، این مسأله احتمالاً از یک مشکل عصبی حکایت دارد. اگر دندانی ضربه ببیند «مسأله اي کـه اغلب در جراحت هاي ورزشی اتفاق میوفتد» عصب درون دندان نمی‌تواند در برابر آن ضربه دوام بیاورد.

 

صبح ها بعد از بیدار شدن فک تان سفت و منقبض است

 

اگر صبح ها مکرراً با درد فک یا سردرد خفیف، بـه هم فشردگی فک یا دندان قروچه از خواب بیدار میشوید، بـه این نشانه ها بی توجه نباشنی. افراد زیادی هستند کـه شبها در خواب دندان قروچه می کنند یا هنگام اضطراب فک شان رابه هم فشار میدهند.

 

دندان قروچه میکنید؟

 

دندان قروچه میتواند تأثیری منفی روی مفصل فک بگذارد  به هم فشردن دندان ها هم میتواند آنها رابه سرما، گرما یا حتی فشار حساس کند. در مواردی هم این رفتارها نشانه ي اختلال در مفصل گیجگاهی فکی اسـت. این اختلال می‌تواند تأثیری دائمی روی فک داشته باشد.

این مفصل ساختاری شبیه بـه مفصل زانو یا آرنج دارد و آسيب دیدن آن میتواند منجر بـه صدا دادن یا متورم شدن این مفصل شود. استفاده از یک محافظ شبانه کـه نوعی ابزار دهانی اسـت و توسط دندان پزشک ساخته می شود، می‌تواند آسيب ي ناشی از دندان قروچه ي شبانه بـه دندان و فک رابه مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

 

 

 

 

 

حساس بودن دندانها به نوشیدنی های سرد و گرم

 

حساسیت بـه غذاها و نوشیدنی هاي سرد و گرم می‌تواند نشان دهنده ي پوسیدگی دندان باشد. دندانهای سالم طبق معمولً حساسیت بیش از حد بـه دماهای سرد و گرم ندارند، اما دندانهای آسیب دیده ممکن اسـت با یک جرعه چای داغ یا یک گاز بستنی، درد بگیرند.

در اغلب موارد، با توجه بـه مدت زمانی کـه درد بـه درازا می‌کشد، می‌توان بـه شدت مشکل پی برد. اگر درد فقط چند ثانیه طول بکشد، جای نگرانی نیست چون نوشیدنی هاي سرد طبق معمولً چند لحظه اي دندان را حساس می کنند. حساسیت بـه دماهای سرد و گرم زمانی مشکل محسوب می شود کـه بیشتر و بیشتر طول بکشد.

حساسیت بـه دماهای سرد و گرم هم چنین ممکن اسـت ناشی از مشکل نامتوازن بودن جویدن باشد. در ابن حالت چون فشار بـه صورت متوازن بین دندان ها تقسیم نمی‌شود، از یکی از دندان ها بیشتر کار کشیده می شود ودر نتیجه، آن دندان زودتر از بقیه خسته و حساس می شود. اگر از مشکل حساسیت دندانی رنج می‌برید بـه دندان پزشک مراجعه کنید.

 

لکه های سفید رنگی روی دندان ها

 

ظاهر شدن لکه هاي سفید رنگ روی دندان احتمالآً از نخستین نشانه هاي یک پوسیدگی اسـت. این لکه هاي سفید رنگ نشان دهنده ي تضعیف مینای دندان و بـه وجود آمدن منافذ در آن هستند.

پوسیدگی دندان اغلب در نقاطی رخ می دهد کـه قابل مشاهده نیستند، مثل پشت یا بین دندان ها، بنابر این تشخیص آن با چشم غیر مسلح دشوار اسـت.

 

 

 

 

عوامل اصلی در ایجاد پوسیدگی دندان کدامند؟

 

به طور کلی 4 عامل در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند:


1 باید دندان در دهان باشد

 

2 مواد قندی یا هر ماده ای که به قند تبدیل می شود مانند نان


3 میکروب


4 زمان

هر فردی باید دندانی در دهان داشته باشد و در دهان او میکروب وجود داشته باشد ، علاوه بر این موارد باید شخص مواد قندی مصرف کند. در کنار تمامی این موارد باید زمان کافی وجود داشته باشد تا میکروب بتواند قند را به اسید تبدیل کند.

زمانی که شما مسواک می زنید زمان پوسیدگی راعقب می برید ، یعنی اگر لازم بود زمانی طول بکشد تا میکروب ها بتوانند قند را به اسید تبدیل کنند، با مسواک زدن قند و میکروب از بین می روند و زمان کافی نیز از این دو گرفته شده است.

 

سوالات متداول

 

چگونه والدین می‌توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند؟

 

والدین باید کودکان خود را بصورت منظم به مطب دندانپزشک ببرند، اولین نوبت آن هم در زمان درآمدن اولین دندان کودک خواهد بود.

 دندانپزشک می‌تواند برنامه مخصوصی برای مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و سایر درمان‌ها را برای والدین توصیه کند تا در اقدامات بهداشتی دهان و دندان کودک نظارت کرده و به آنها آموزش دهند.

 

اگر کرم خوردگی دندان درمان نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر کرم خوردگی  دندان پر نشود ممکن است گسترش یافته و عمق آن بیشتر شود و در نتیجه کرم خوردگی تشدید گردد.

پوسیدگی دندان می‌تواند به عفونت در کانال عصبی تبدیل شود که نیازمند عصب کشی خواهد بود، یا اگر آسیب خیلی شدید باشد باید دندان کشیده شود.

 

آیا مواد پر کردن با رنگ سفید بهترند؟

 

بسیاری از دندانپزشکان ترجیح می‌دهند از مواد همرنگ دندان برای پر کردن آن استفاده کنند

زیرا ظاهری یکپارچه به دندان می‌دهد و کسی نمی‌تواند متوجه پر شدن دندان شما شود.

 

چه آسیب‌هایی دیگری ناشی از پوسیدگی دندان می‌تواند رخ دهد؟

 

پوسیدگی دندان می‌تواند هنگامی رخ دهد که بافت‌های لثوی از روی دندان عقب نشینی کنند

و ریشه دندان را در معرض مواد مضر برای دندان قرار دهند. این معضل می‌تواند منجر به بیماری لثوی نیز شود.

 

 

برگرفته از بانک اطلاعات 118 مشاغل کشور /مقالات پزشکی 
www.118mashaghel.com
و سایت پزشکان خوب /مقالات پزشکی و سلامت و بهداشت 
www.pezeshkanekhoob.com

 


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1398/05/04

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©