انواع دندانگیر نوزادان و نکاتی مهم در هنگام خرید

اشتراک گذاری:

آیا نوزاد به دندان گیر نیاز دارد؟ 

پزشکان می‌گویند استفاده از دندان گیر کودک یک ضرورت نیست، اما واقعا به تسکین او کمک می‌کند. مسلما تماشای او در شرایطی که از خارش و درد کلافه است اصلا خوشایند نیست. در این حالت کودک ممکن است داد و بیداد کند، گریه کند و حتی عصبانی شود. او نمی‌داند چه اتفاقی دارد می‌افتد، فقط می‌داند حالش خوب نیست. خرید یک دندان گیر خوب هم او را نجات خواهد داد و هم برای شما آرامش به ارمغان می‌آورد.

البته مزایای دندان گیر به این مورد محدود نمی‌شود. دندان گیرها در شکل‌ها و رنگ‌های جذابی تولید می‌شوند و کودک تا مدت‌ها با آن سرگرم خواهد بود. همچنین کودکان دوست دارند همه چیز را با دهان خود کشف کنند و مهارت‌های حرکتی دهان را تقویت کنند. کشف دهانی یکی از پیشرفت‌های اساسی دوران کودکی است که نقش مهمی در بهبود ماهیچه‌های موردنیاز برای سخن گفتن کودک و یادگیری محیط پیرامون او بازی می‌کند.

از دیگر مزایای دندان گیرها این است که معمولا ایمن هستند. به‌این‌ترتیب کودک مجبور نمی‌شود برای تسکین لثه‌های خود هر چیزی را (که ممکن است آلوده یا خطرناک باشد) به چنگ می‌آورد، گاز بگیرد یا بجود.

مشاهده لیست بهترین دکتر دندانپزشک در مشهد اینجا کلیک کنید. 

 دندانگیر نوزاد

دندانگیر را چه زمانی بخرم؟

معمولا بیشتر کودکان از چهار تا شش ماهگی شروع به دندان درآوردن می‌کنند اما درد و خارش ناشی از آن، از هفته‌ها قبل از آن آغاز می‌شود. به‌عنوان یک قاعده کلی از دو ماهگی به بعد دندان گیرها را داشته باشید تا هر وقت شروع شد آنها را به کودک بدهید.

چه تعداد دندان گیر برای نوزادم بخرم؟

 

دندانگیر کودک

تعدادش به خودتان بستگی دارد، اما بهتر است بیشتر از یکی باشد. اگر فقط یک عدد دندان گیر داشته باشید و تمام مدت همان یکی را به او بدهید، چون با درد و ناراحتی کودک در ارتباط است ممکن است از آن متنفر شود. البته ممکن است اصلا این‌طور نباشد، اما اگر چند تا از آن داشته باشید، هنگامی که کودک دیگر آن را دوست نداشت می‌توانید چیزی جدید به او بدهید و جدید بودن آن سبب می‌شود تا مدت‌ها با کشف آن سرگرم باشد.

اگر به‌دنبال یه قاعده کلی هستید، ۵ نوع متفاوت آن معمولا کافی است. خوشبختانه در مقایسه با سایر وسایل و اسباب‌بازی‌های کودک این دندان گیرها بسیار ارزان هستند.

دندان گیر کودک چه کمکی به نوزادم می کند؟

همه دندان‌گیرها به این شکل کار می‌کنند: هنگامی‌که کودک آن را گاز می‌گیرد و می‌جود، فشار متقابل کمی روی لثه‌های او که به‌دلیل جوانه زدنِ دندان جدید حساس و متورم شده‌اند وارد می‌شود و این موقتا او را تسکین می‌دهد. برخی از آنها با نوعی ژل پر شده‌اند که اگر در فریزر قرار دهید، سردی را در خودشان نگه می‌دارند و مانند یک کیسه یخ با خنک‌کردن لثه‌ها جریان خون در آن منطقه را کاهش می‌دهند. در نتیجه به کاهش تورم و التهاب لثه کمک می‌کنند.

کدام دندانگیر برای خرید گزینه بهتری است؟

تعداد دندان گیرها بسیار زیاد و متنوع است. دندان گیرهای چوبی، دندان گیر سیلیکونی، دندان گیر قابل فریز کردن، دندان گیر طبیعی (ارگانیک)، دندان گیر پلاستیکی و در مدل‌ها و طرح‌های مختلف مانند حلقه‌ای، گیره‌دار، صدا دار، گردنبندی، شبیه حیوانات و میوه‌ها و خوراکی‌ها دیگر انواع دندان گیر هستند. اما واقعا کدام یک از آنها بهترند؟

برای خرید دندان گیر به موارد زیر توجه کنید (در هر مورد، عکس‌ها به شکلی انتخاب شده‌اند که نمونه کار را نشان دهند و ممکن است دقیقا همان را پیدا نکنید):

 انواع دندان گیر

دندان گیرها از مواد مختلفی مانند پلاستیک، چوب، سیلیکون و پارچه‌های مخصوص ساخته می‌شوند.

دندان گیر پلاستیکی

دندانگیر پلاستیکی

امروزه دندان گیرهای پلاستیکی کمتر از بقیه موارد فروش دارند، زیرا در هر صورت پلاستیک حاوی مواد شیمیایی خطرناکی است که سلامت کودک را به خطر می‌اندازد.

دندان گیر سیلیکونی

 

دندانگیر سیلیکونی

این ماده در طیف وسیعی از لوازم مربوط به کودک استفاده می‌شود. سیلیکون ملایم است و بافت آن برای لثه‌های لطیف کودک مناسب است. همچنین برای سلامتی کودک خطرآفرین نیست. بااین‌حال از معایب سیلیکون آن است که اگر در منزل حیوان خانگی داشته باشید، موی آن به سرعت به آن خواهد چسبید و این بسیار خطرناک است.

دندان گیر چوبی

دندانگیر چوبی

دندان گیرهای چوبی طبیعی هستند و بنابراین مشکلی از نظر سلامتی برای بچه ایجاد نمی‌کنند. اما باید مطمئن باشید که سطح آن صاف است و لثه کودک را اذیت نمی‌کند. همچنین بسیار مهم است که پرداخت نشده باشد (فرایند پرداخت چوب به معنای افزودن برخی مواد شیمیایی برای حفظ استحکام آن است).

اطمینان حاصل کنید که رنگ استفاده شده روی آن از نوع رنگ‌های طبیعی باشد و حاوی مواد شیمیایی خطرناک نباشد. همچنین دندان گیر چوبی باید طوری باشد که تراشه‌ای از آن جدا نشود و وارد مجرای حلق کودک نشود.

از معایب این نوع دندان گیر، وزن آن است. دندان گیر چوبی برای نوزادان کوچک‌تر کمی سنگین است.

دندان گیر پارچه‌ای

دندانگیر پارچه ای

این دندان گیر از مواد ارگانیگ مانند کتان خالص و مرغوب تولید شده است و درون آنها را با الیاف طبیعی ذرت و ضدآلرژی پر می‌کنند که برای کودک کاملا بی‌خطر است. عیب آن در این است که ممکن است شست‌وشوی آن کمی دشوارتر از سایر انواع دندان گیر باشد.

داخل دندان گیر کودک چه موادی به کار رفته است؟

برخی از دندان گیرها با موادی ژل مانند پر شده‌اند که می‌توانید آنها را در فریزر قرار دهید تا با خنک‌کردن لثه التهاب و درد را تسکین دهد. بااین‌حال در مورد این دندان گیرها این نگرانی وجود دارد که نکند سوراخ شوند و ژل آنها به دهان کودک سرازیر شود و کودک آنها را ببلعد.

اندازه دندان گیر کودک مهم است؟

اندازه دندان گیر بسیار مهم است. راه‌های هوایی گلوی نوزاد بسیار کوچک و باریک هستند و با اشیای بسیار کوچک هم مسدود می‌شوند. مراقب باشید دندان گیری که می‌خرید آنقدر کوچک نباشد که به راحتی در گلوی کودک گیر کند. از طرفی دندان گیر نباید آن قدر بزرگ باشد که کودک نتواند آن را به لثه‌های عقب برساند.

نکته احتیاطی: هر بار که به کودک دندان گیر می‌دهید، آن را خوب بررسی کنید و سپس به کودک بدهید. اگر جایی از آن فرسودگی، شکستگی یا پارگی دارد بررسی کنید. اگر تکه‌ای از آن بشکند و جدا شود ممکن است وارد حلق کودک شود و راه نفس او را ببندد.


حتما بخوانید: کشیدن دندان عقل مهم و مورد نیاز است ؟

مدل‌های گوناگون دندان گیر کودک

دندان گیر کودک در مدل‌ها و طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند. در اینجا برخی از انواع اصلی آن را با مزایا و معایب‌شان به شما معرفی می‌کنیم:

مدل دندانگیر حلقه‌ای

 

دندانگیر پارچه ای

این مدل رایج‌ترین مدل دندان گیر است. معمولا روی آنها بافت‌های مختلفی کار شده است که سبب می‌شود کودک با جویدن هر بخش احساس خوبی در لثه‌هایش داشته باشد. در دست گرفتن این دندان گیرها برای کودک خیلی ساده‌تر است، زیرا می‌توانند دور آن را چنگ بزنند و در مشت‌شان نگه دارند و بجوند. شست‌وشوی این مدل هم از همه راحت‌تر است.

از معایب آن این است که ممکن است برای کودکانی که دهان کوچکتری دارند کمی بزرگ باشد و نتوانند آن را به همه جای لثه‌ها برسانند.

مدل دندانگیر صدا دار

دندانگیر صدادار نوزاد

بعضی از دندان گیرها با هر بار گاز گرفتن صدایی از خودشان تولید می‌کنند. این مدل شاید سبب شود کودک غش‌غش بخندد، اما ممکن است برای شما که اعصاب‌تان از فولاد نیست واقعا کلافه‌کننده باشد! اگر سکوت و آرامش را ترجیح می‌دهید، از خیر این یکی بگذرید.

مدل دندانگیر گیره‌دار

 

دندانگیر گیره دار نوزاد

کودکان عاشق این هستند که وسایل را بارها پرت کنند و به زمین بیندازند. مسلما این برای والدین دشوار است که هر بار دندان گیر را بردارند و به دستش بدهند و شاید به ثانیه نکشد که دوباره آن را پرت کند! از سوی دیگر مسلما وقتی دندان گیر روی زمین می‌افتد احتمال آلوده شدن آن وجود دارد و باید هر بار آن را بشویید. برای رفع این مشکل مدل‌های گیره‌دار را خریداری کنید. این مدل‌ها گیره‌ای دارند که به لباس کودک متصل می‌شوند.

مدل دندانگیر گردنبندی

 

دندانگیر گردنبندی

مدل‌هایی که گردنبند دارند، برای این طراحی شده‌اند که یا به گردن خودتان بیندازید و هنگامی که کودک در آغوش‌تان است آن را بجود؛ یا اینکه مطمئن باشید در کنارش هستید و او را تنها نمی‌گذارید. زیرا این گردنبندها ایمن نیستند و ممکن است کودک آن را را دور گردنش بپیچد. به تازگی این گردنبندها را طوری طراحی می‌کنند که خانم‌ها حتی می‌توانند آن را به‌عنوان گردنبند تزئینی هم استفاده کنند.

جهت مشاهده لیست بهترین داندانپزشکان تهران  کلیک کنید  

مدل  دندانگیر دستکشی

 

دندانگیر دستکشی

این مدل یک دستکش است که پنجه‌های آن به شکل دندان گیر طراحی شده‌اند و کودک می‌تواند دستکش را بپوشد و پنجه‌های آن را بجود.

 

این دندانگیرها را نخرید

دندانگیرهای گران قیمتی که کار خاصی انجام نمی دهند

بسیاری از انواع دندان گیر فقط سروصدای زیاد به پا کرده‌اند و قیمت‌های بالایی دارند، درحالی‌که از نظر کارایی ممکن است چندان هم عالی نباشند. گران‌قیمت بودن یک دندان گیر لزوما به معنای بهتر بودن آن نیست. برای دندان گیری پول خرج کنید که واقعا کار کند. در ضمن کودک شما مدت زیادی از آنها استفاده نخواهد کرد، بنابراین به‌دنبال گران‌ترین دندان گیر نباشید.

بهترین دندانپزشک در مشهد 

دندان گیرهایی که ایمنی ندارند

متأسفانه بسیاری از محصولاتی که به این منظور تولید می‌شوند ناایمن هستند. برخی از دندان گیرها، پستانک‌ها و لوازم کودک از موادی تهیه می‌شود که حاوی بیسفنول آ (در محصولات پلاستیکی)، فتالات و مواد سمی هستند و او را در معرض بیماری‌های خطرناکی قرار می‌دهند. بنابراین درباره محصولی که می‌خرید خوب تحقیق کنید. برندهای معتبر در این زمینه را بشناسید و از آنها خرید کنید. برندهای معتبر از این مواد خطرناک در محصول‌شان استفاده نمی‌کنند.

دندان گیرهایی که به تمیز کردن آن ها سخت است

دندان گیر بارها ممکن است از دست کودک بیفتد و آلوده شود. دندان گیر باید به سرعت و به آسانی تمیز و ضدعفونی شود.

سایت اخذ نوبت اینترنتی پزشک 

همچنین جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشک در مشهد کلیک کنید 

 


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1399/07/17

نویسنده : حسینی


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©