ویژگی های مهم در انتخاب بهترین مسواک مناسب

اشتراک گذاری:

انواع مختلف مسواک ها

مسواک نرم، مسواک متوسط، مسواک سخت

همیشه مسواکی را انتخاب کنید که خیلی سخت نباشد. مسواک هایی که طول الیافشان خیلی کوتاه و ضخامت آن ها زیاد است از نوع سخت هستند و موجب آسیب رسیدن و تحلیل لثه، همچنین سایش طوق دندان می شوند.

در مقابل، مسواک های نرم دارای الیاف انعطاف پذیری هستند که به آسانی خم و وارد فضای بین دندان ها و مرز بین لثه و دندان می شوند و آن نواحی را که بیشتر اوقات به خوبی تمیز نمی شوند، پاک می کنند؛ البته نوع مسواک زدن شما نیز در این امر کاملا موثر است و بهتر است توضیح و عکس روش صحیح مسواک زدن را ببینید.

 
 
ویژگی مسواک خوب

مسواک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

برای انتخاب یک مسواک خوب باید به موارد زیر توجه کنید:

1. اندازه مسواک چقدر باشد؟

یک مسواک خوب باید در دست راحت باشد و پس از خیس شدن سر نخورد یا دارای پرزهایی روی دسته نباشد که موجب ناراحتی مصرف کننده شود.

سایز استاندارد مسواک مناسب باید به گونه ای باشد که به راحتی در دست قرار گیرد و قدرت مانور را در دهان هنگام تمیز کردن دندان ها افزایش دهد (نه اینکه مانع آن باشد).این مورد مخصوصا در تمیز کردن آخرین دندان ها و نحوایی انتهایی دهان تاثیر گذار است. سایز استاندارد یک مسواک در بزرگسالان معمولا بین نیم اینچ عرض و یک اینچ طول می باشد.

باید همواره دقت کنید سایزی که در تهیه مسواک برای کودکان اقدام می کنید متناسب با سایز دست آنها باشد و سنگینی بیش از حدی را به دست کودک منتقل نکند.

بعضی از مسواک های کودکان که دارای شکل ها و عروسک هایی پلاستیکی در انتهای آن است معمولا در دست گرفتن مسواک را دچار مشکل می کند. در واقع انتخاب یک مسواک خوب برای کودکان سختتر است!

2. مسواک نرم یا سخت؟

همیشه سعی کنید از بین درجه بندی های مسواک، درجه ای که هنگام استفاده از آن راحتی و امنیت بیشتری احساس بکنید را انتخاب کنید. پر طرفدار ترین نوع مسواک نوع نرم آن است.

ضمن این مسئله در مسواک ها الیاف نوک گرد (با برچسب End-Rounded) نسبت به الیافی که سطح مقطع صاف و لبه های تیز دارند (برای مثال End-Tuft ها)، آسیب کمتری به لثه می رسانند.

مخصوصا برای افرادی که لثه ی حساسی داشته و با کوچکترین فشاری خونریزی می کند. به این موارد در خرید مسواک توجه داشته باشید.

 جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشک مشهد کلیک کنید 

انتخاب بهترین مسواک

 

3. پیشنهاد دندان پزشک

مهمترین عامل را در انتخاب مسواک خوب، نظر دندان پزشک خود بدانید و اگر می توانید در انتخاب مسواک از او مشورت بگیرید. در غیر این صورت در دفترچه راهنمای مسواکی که تهیه کرده اید جمله “تاییدیه ازانجمن تخصصی دندانپزشکی ایران ” را پیدا کنید تا مسواک خریداری شده اعتبارسنجی شود.

4. مسواک دستی تاثیرگذارتر است یا برقی؟

مطالعات علمی صورت گرفته اخیر که روی مسئله قدرت مسواک ها در از بین بردن پلاک ها و جلوگیری از بیماری های لثه نشان داده است که تفاوت زیادی بین مسواک دستی با مسواک برقی در تمیز کردن دندان ها وجود ندارد.

در آزمایشی در 30 مرتبه این مورد اثبات شده است ولیکن شواهد نشان می دهد که نوع خاصی از مسواک برقی به نام (rotation-oscillation) با توجه به حرکات نوسانی خاص خود موثرتر از مسواک های دستی در تمیز کردن دندان به حساب می آید.

5. هزینه و قیمت مسواک

به جای خرج زیاد در خرید یک مسواک گران قیمت بهتر است که مسواک هایی ارزانتر تهیه کنید ولی زودتر آن ها را تعویض کنید.

در هزینه های خود به این نکته توجه داشته باشید که مسواک برقی نیز هر مرتبه باید سر الیاف آن را تعویض شود و در بیشتر مواقع در دراز مدت قیمت تمام شده مسواک های برقی بیشتر از مسواک های دستی می شود.

 

چند نکته مهم در انتخاب مسواک خوب

1. مسواک هایی که الیاف بیشتري دارند، دندان ها را بهتر تمیز می کنند.

2. در انتخاب مسواک بهتر است به مواردی که کنترل بیشتری در دست داشته باشند دقت کنید (سایزبندی هایی که متناسب با سایز دست و راحتی شما باشند).

3. زاویه بین دسته مسواک و سر آن باید به قدری کم باشد که با شیبی ملایم به سر آن برسد.

4. مسواک های کهنه و از کارافتاده می توانند به لثه و دندان های شما آسیب برساند و از نظر بهداشتی به رشد باکتری ها کمک کرده و از مخاطره انداختن دهان شما دریغ نمی کنند.

5. عمر مناسب یک مسواک خوب نهایتا سه ماه است! زمان استاندارد تعویض یک مسواک برای فرد سالم یک ماه است و پس از سه ماه رشد باکتری ها روی سطح الیاف مسواک به حداکثر می رسد.

6. پس از هر بار استفاده از مسواک آن را شسته و به صورت دستی باقی مانده خمیر دندان از لای الیاف آن خارج کنید.

7. مسواک را در محیط های خشک نگهداری کنید. مسواک را داخل حمام یا هر جایی که هوای آنجا مرطوب است، نگهداري نکنید؛ چون الیاف آن نرم می شوند و خاصیت ارتجاعی مانند خود را از دست می دهند و از آن گذشته میکروب ها بر سطح آب روی مسواک تجمع می کنند.

8. واضح است که دیگران نمی توانند از مسواک شخصی شما استفاده کنند و حتی توصیه می‌شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک‌های دیگر قرار ندهید، زیرا باکتری ها بین آنها منتقل می‌شوند.

9. مسواک را درون درپوش بگذارید.؛ زیرا در جلوگیری ازنشستن گرد و غبار و آلودگی محیط بر سطح مسواک کمک می کند.

10. مسواک خیس را درون درپوش قرار ندهید چون در محیط مرطوب باکتری ها و قارچ ها سریع تر رشد می کنند.

11. در بیماران مبتلا به مشکلات خاص پزشکی هر 3-1 هفته یکبار باید مسواک های مصرفی تعویض شوند.

امیدواریم این مطلب برای شما مخاطب عزیز فیت شیپ مفید بوده باشد. با گذاشتن دیدگاه در انتهای مطلب و همچنین امتیاز دادن، ما را در بهبود مطالب یاری کنید.

 

مسواک خوب می‌تواند عادت‌های بهداشتی بد را به عادات بهداشت دهان و دندان خوب تغییر دهد. بدون مسواک زدن و نخ دندان روزانه ممکن است دندان‌ها و لثه‌های به‌ویژه در برابر پوسیدگی دندان، پلاک، جرم دندان و حتی بیماری‌های لثه آسیب‌پذیر شوند. از دستورالعمل‌هایی که در ادامه آمده است برای کمک به مسواک زدن مناسب استفاده کنید تا اجازه ندهید این مشکلات پیش بیاید. هرچه بیشتر مسواک خود را دوست داشته باشید بیشتر احتمال دارد که مرتباً مسواک بزنید.

مسواک با پرز نایلونی یا طبیعی


 

ویژگی مسواک خوب

 

محصولات کامل دندانپزشکی وجود دارد که ازنظر زیست‌محیطی مناسب هستند. شما حتی ممکن است در مورد مسواک‌هایی به نام مسواک طبیعی با مویی که از ریشه درخت آراک ساخته‌شده است شنیده باشید. انواع دیگر مسواک‌های طبیعی حاوی پرزهای قهوه‌ای هستند که به نظر می‌رسد نرم‌تر از پرز نایلونی هستند. اگرچه شما ممکن است کنجکاو باشید که مسواک طبیعی را امتحان کنید اما باید به یاد داشته باشید که تحقیقات کمی در مورد اثربخشی (یا مضر بودن) آن‌ها انجام‌شده است. مسواک طبیعی همچنین ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد و سریع‌تر از مسواک‌های استاندارد خراب شوند.

توصیه‌هایی برای انتخاب مسواک مناسب


 

ویژگی مسواک خوب

ویژگی‌های خاصی وجود دارد که باید برای انتخاب هر نوع مسواک، چه مسواک دستی و چه برقی، در نظر بگیرید.

  • اندازه: بهترین مسواک برای شما مسواکی است که اندازه‌ی سر آن به‌گونه‌ای باشد که اجازه دسترسی آسان به تمام سطوح دندان‌هایتان را می‌دهد. برای اکثر بزرگسالان مسواکی که سر آن حدود 1 سانتیمتر عرض و 2.5 سانتیمتر طول داشته باشد مؤثرترین و ساده‌ترین مسواک برای استفاده است. اگرچه مسواک‌هایی با سربزرگ در دسترس هست اما با یک‌بار استفاده از آن‌ها درمی‌یابید که دسترسی به برخی از مناطق مانند دو طرف و پشت دندان‌ها برای مسواک زدن سخت است. طول دسته‌ی مسواک باید به‌اندازه کافی بلند باشد تا بتوانید آن را به‌راحتی در دست نگه‌دارید.
  • انواع پرز مسواک: اگر برای خرید مسواک دستی یا مسواک برقی به داروخانه بروید شما می‌توانید مسواکی با موهای نایلونی نرم، متوسط ​​یا سخت انتخاب کنید. برای اکثریت قریب به‌اتفاق، یک مسواک نرم راحت‌ترین و مطمئن‌ترین انتخاب خواهد بود. اگر دندان‌هایتان را خیلی شدید مسواک بزنید و بشویید، برس های متوسط ​​و سخت درواقع می‌توانند لثه، سطح ریشه و مینای محافظ دندان را آسیب برسانند. برای محافظت بیشتر از دندان‌ها زمانی که مسواک می‌خرید مطمئن شوید که برس های مسواکی که انتخاب کرده‌اید سطحی گرد دارند.
  • توصیه‌شده توسط متخصص: برای اطمینان از اینکه مسواک شما تحت آزمایشات دقیق کنترل کیفیت ازنظر بهداشت و ایمنی قرارگرفته است، از دندانپزشک خود بخواهید تا مارک خوبی را پیشنهاد کند.

برای مسواک‌های دستی وجود مهر و موم تضمین می‌کند که برس های مسواک ایمن هستند، دسته مسواک برای استفاده‌ی روزانه مناسب است، موی مسواک در هنگام مسواک روزانه از روی مسواک نمی‌افتد و در مراحل اولیه استفاده از مسواک پلاک دندان و بیماری لثه کاهش می‌یابد. علاوه بر این مسواک‌های برقی که دارای مهر و موم هستند نیز باید آزمایش ایمنی را در یک آزمایشگاه مستقل انجام دهند و از طریق آزمایشات عملی ثابت شود که مسواک برای استفاده روی بافت دهان و دندان و نیز هر ابزار دندانی مناسب باشند.

مسواک دستی بهتر است یا برقی؟


تا زمانی که دندان‌های خود را به‌طور مرتب با استفاده از تکنیک‌های صحیح تمیز کردن مسواک می‌کنید، باید بتوانید با استفاده از مسواک دستی یا برقی پلاک دندان را از بین ببرید و لثه‌ها را سالم نگه دارید. مطالعات نشان داده‌اند که بین مسواک دستی و مسواک برقی تفاوت چندانی وجود ندارد و هر دو نوع اگر به‌طور صحیح مورداستفاده قرار گیرند می‌توانند مؤثر و کارآمد باشند. مسواک برقی اگر نادرست استفاده شود، می‌تواند بی‌اثر باشد. بااین‌حال مسواک برقی ممکن است در بعضی شرایط، به‌عنوان مثال برای افرادی که دارای مهارت کمتری هستند یا افرادی که استفاده از مسواک دستی را دشوار می‌دانند، مناسب باشد. مسواک برقی می‌تواند برای بیماران مبتلابه آرتریت روماتوئید شدید و یا کسانی که از سکته مغزی بهبود می‌یابند مناسب باشد. مسواک برقی همچنین برای افرادی که تمایل دارند دندان‌های خود را به‌شدت مسواک بزنند، که می‌تواند به لثه‌ها و دندان‌ها آسیب برساند، مناسب است. در ادامه مواردی وجود دارد که باید در مورد انتخاب بهترین مسواک به آن‌ها توجه کنید:

  • هزینه: اگرچه مسواک برقی‌های مقرون‌به‌صرفه نیز در بازار وجود دارد اما به‌هرحال هزینه مسواک برقی چندین برابر بیشتر از مسواک دستی است. علاوه بر هزینه اولیه مسواک برقی، شما باید سر مسواک را نیز مانند مسواک دستی خود چند وقت یک‌بار جایگزین کنید. البته استفاده از مسواک برقی به شما کمک می‌کند که تمیز کردن دندان‌هایتان را بهتر انجام دهید و درواقع هزینه‌ی پرداختی با کاهش هزینه‌های دندانپزشکی جبران می‌شود.
  • علاقه فردی: بهترین مسواک برای شما می‌تواند مسواکی باشد که بیشتر دوست دارید و از آن بهترین استفاده را می‌کنید. بعضی از افراد ممکن است احساس ارتعاشی مسواک را دوست نداشته باشند و دیگران مسواک برقی را برای تمیز کردن تمام سطوح دندان راحت‌تر بدانند به‌ویژه برای افراد مبتلابه بیماری‌هایی مانند آرتریت دردناک که تحرک را محدود می‌کنند . اگر از مسواک خود لذت می‌برید، احتمال بیشتری وجود دارد که برای مدت توصیه‌شده، دو دقیقه، مسواک بزنید. برخی از انواع مسواک‌های برقی طراحی‌شده دارای یک تایمر داخلی هستند تا به شما زمانی که برای مسواک زدن اختصاص داده‌اید اطلاع دهند.
  • اثربخشی: مطالعات علمی متعدد برای تعیین اثربخشی بیشتر مسواک دستی یا برقی در کاهش بیماری‌های لثه و حذف پلاک دندان انجام‌شده است. بررسی نزدیک به 30 مقاله در مقایسه‌ی مسواک‌های دستی و برقی نشان داد که به‌طورکلی اختلاف معنی‌داری بین مسواک برقی و دستی در توانایی آن‌ها در حذف پلاک و جلوگیری از بیماری لثه وجود ندارد اما شواهد نشان می‌دهد که نوع خاصی از مسواک برقی به نام مسواک چرخشی طراحی‌شده که مؤثرتر از مسواک دستی است.
  • ایمنی: اگرچه تمام مسواک‌ها برای ایمنی مورد آزمایش قرارگرفته‌اند اما ممکن است برای فردی خاص نوع خاصی از مسواک ایمن‌تر باشد. اگر عادت دارید که دندان‌هایتان را محکم و با شدت مسواک بزنید باید بدانید که این کار به لثه‌ها و دندان‌ها آسیب می‌رساند. بنابراین استفاده از مسواك برقی باعث می‌شود مسواک زدن دندان‌ها و لثه‌ها ملایم‌تر باشد، از آن‌ها حفاظت کنید و درعین‌حال آن‌ها را تمیز كنید. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از مسواک برقی باعث می‌شود مقدار باکتری در جریان خون بیش‌تر از زمانی شود که از یک مسواک دستی استفاده می‌شود. این امر برای افراد سالم با سیستم ایمنی طبیعی و قلب سالم خطر ندارد اما برای افراد مبتلابه بیماری‌های قلبی خاص می‌تواند عفونت بالقوه خطرناک در قلب ایجاد کند و احتمال خطر را افزایش دهد. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این موضوع باید باعث نگرانی شود یا خیر موردنیاز است.

بهترین مسواک برای کودکان چه مسواکی است؟


 

مسواک خوب برای کودکان

 

هنگامی‌که موضوع انتخاب بهترین مسواک برای کودک پیش می‌آید، مهم است مسواکی را انتخاب کنید که او به‌طور منظم و مناسب استفاده می‌کند. انواع گزینه‌های دستی و برقی برای کودکان وجود دارد و آن‌ها در رنگ‌های مختلف موجود هستند و اغلب از شخصیت‌های موردعلاقه کودکان از داستان‌های کلاسیک و کارتون‌های محبوب بر روی آن‌ها استفاده می‌کنند. بعضی از انواع مسواک‌ها حتی موسیقی پخش می‌کنند تا به کودک شما کمک کنند تا بداند برای چه مدت باید مسواک بزند. برای انتخاب یک مسواک خوب برای کودک خود، پیشنهادات زیر را امتحان کنید:

  • یک مسواک با اندازه‌ی کوچک و برس نرم را انتخاب کنید.
  • اگر فرزندان شما به‌اندازه کافی بزرگ هستند از آن‌ها بخواهید تا مسواک خود را انتخاب کنند. درگیر کردن فرزند در فرایند انتخاب مسواک جدید برای او هیجان‌انگیز است و مسواک زدن را کاری لذت‌بخش‌تر می‌کند.

 انتخاب مسواک خوب هنگام داشتن ارتودنسی یا دندان‌های نا ردیف


 

مسواک مخصوص ارتودنسی

 

اگر دندان‌هایتان را سیم‌کشی کرده‌اید می‌توانید از مسواک مخصوص ارتودنسی که دارای برس های V شکل هستند استفاده کنید. این مسواک‌ها طوری طراحی‌شده‌اند که اطراف سیم‌ها و بریس ها را کاملاً  تمیز می‌کنند. نوعی مسواک نیز به نام مسواک End - Tuft وجود دارد که دارای سر بسیار کوچکی با چند برس گرد نایلونی می‌باشد و می‌تواند برای تمیز کردن اطراف بریس، دندان‌های ناهموار، ریشه‌های قابل‌رؤیت دندان‌های آسیاب و بریج‌های دندانی و ایمپلنت مورداستفاده قرار گیرد. این مسواک باید به‌عنوان یک مکمل بعد از مسواک کردن عادی استفاده شود.

به خاطر بسپارید:


پس از استفاده روزانه، مسواک شما می‌تواند اثر خود را از دست بدهد و حتی تبدیل به یک منطقه پرورش میکروب‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌ها شود. چه کسی این را می‌خواهد؟ برای گرفتن بیشترین سود از مسواک زدن، مسواک را حداقل هر 1 تا3 ماه یک‌بار تعویض کنید و اگر شما به‌تازگی سرماخوردگی یا عفونت داشته‌اید ممکن است میکروب‌ها را به مسواک خود منتقل کرده باشید بنابراین مطمئن شوید که از یک مسواک جدید استفاده کنید.

سامانه اخذ نوبت اینترنتی دکتر 

جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشک در تهران کلیک کنید . 


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1399/07/15

نویسنده : حسینی


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©