مهم ترین علائم آسم در کودکان،تشخیص و درمان خانگی

اشتراک گذاری:

پزشکان می توانند آسم را در نوزادان با داروهایی که به باز شدن راه های تنفسی ، که در حال حاضر کوچک هستند ، درمان کنند. در حالی که همیشه پیشگیری از آسم در نوزادان امکان پذیر نیست ، اما جلوگیری از ایجاد آسم مانند دود ، شوره حیوان خانگی ، گرده و قرار گرفتن در معرض گرد و غبار ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

طبق اعلام بنیاد آسم و آلرژی آمریکا (AAFA) ، تقریبا نیمی از كودكان مبتلا به آسم قبل از رسیدن به سن 5 سال برخی از علائم بیماری را نشان می دهند. شناختن آسم در نوزادان و جستجوی کمک های پزشکی می تواند به والدین و مراقبان این امکان را بدهد که درمان هایی را انجام دهند که نوزادان را به خوبی تنفس کند.

افراد همچنین باید توجه داشته باشند که نوزادان دارای علائم مانند آسم ممکن است بعداً در زندگی دچار آسم نشوند.

 

 

آسم در کودکان

 

مهم ترین علائم آسم در نوزادان

تشخیص آسم در نوزادان دشوار است زیرا می تواند شبیه سایر بیماری های تنفسی باشد.

همچنین ، کودک همیشه نمی تواند احساس خود را نشان دهد یا اینکه در تنفس مشکل دارد.

علائم آسم در نوزادان شامل موارد زیر است:

 • رنگ آبی به صورت ، ناخن ها یا لب ها ، که می تواند اکسیژن رسانی ضعیف را نشان دهد
 • خیلی سریع نفس می کشند
 • حرکات معده اغراق آمیز ، به نظر می رسد که کودک از عضلات معده خود برای تنفس استفاده می کند
 • سر و صدا
 • بی حالی
 • سرفه در شب و یا حتی در هنگام انجام فعالیت های روزمره
 • مشکلات غذا خوردن 
 • صدای سوت به نام خس خس سینه که گاهی از دور قابل شنیدن است

آسم می تواند شبیه دیگر شرایط پزشکی در نوزادان باشد، از قبیل:

 • رفلکس اسید معده
 • تنفس
 • برونشیولیت
 • کراپ
 • فیبروز کیستیک
 • ذات الریه
 • عفونت تنفسی فوقانی

یکی دیگر از شرایطی که ممکن است برخی از علائم مشابه آسم را در نوزادان ایجاد کند ، لارنگوتراشهومالاسی است. نوزادانی که با این بیماری به دنیا می آیند ، ضعف در غضروف را دقیقاً در زیر تارهای صوتی مشاهده می کنند.

در نتیجه ، آنها ممکن است در راه های هوایی فوقانی و نای نفس بکشند ، که ممکن است مانند آسم باشد. با بزرگتر شدن کودک ، این بافت ها معمولاً محکم تر می شوند و احتمال فروپاشی کمتری دارند.

تفاوت اصلی بین آسم و برخی از بیماریهای فوق در این است که یک نوزاد ممکن است همچنان علائم آسم را تجربه کند. آسم یک بیماری مزمن است که می تواند در طول زندگی،فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

حتی پس از یک بیماری حاد ، ممکن است آنها علائم مداوم در راه های هوایی بیش فعالی داشته باشند ، به این معنی که مجاری هوایی در ریه های آنها کوچکتر و ملتهب تر از سایرین می شود. این الگوی می تواند به پزشکان در تشخیص بیماری آسم کمک کند.

 

حتما بخوانید:  ده گیاه شگفت انگیز برای شستشوی ریه ها

 

عوامل پرخطر

عوامل پرخطر که می تواند احتمال ابتلا به آسم در حال رشد در نوزاد را افزایش دهد شامل موارد زیر است:

 • سابقه خانوادگی آلرژی ، آسم یا درماتیت آتوپیک ، شایع ترین نوع اگزما
 • سابقه علائم شدیدتر با عفونت های تنفسی ، مانند ویروس سینسیتیال تنفسی
 • مادر در دوران بارداری سیگار می کشد
 • تولد زودرس

به گفته AAFA ، هنگامی که کودکانی که از 6 ماه و بالاتر سن دارند ، قسمتهای حاد آسم را تجربه می کنند ، عفونت ویروسی معمولاً علت آن است .

 

آسم در کودکان

 

تشخیص آسم و چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

 
پزشك متخصص با استفاده از روش اسپیرومتری (spirometry) كه شامل آزمایش های پزشكی و فیزیكی و بررسی سابقه بیماری در خانواده است، می تواند بیماری كودك را تشخیص دهد.
 
برای كودكان ۵ ساله و بالاتر این روش صحیح ترین و بهترین روش تشخیص بیماری است كه در این روش میزان سرعت ورود و خروج هوا به درون شش های كودك و میزان هوای جابه جا شده اندازه گیری می شود.
 
پزشك با استفاده از این آزمایش متوجه می شود آیا بیماری آسم كودك موجب كاهش جابه جایی هوا و كاهش میزان تنفس كودك می شود و چنانچه این كاهش وجود دارد میزان آن چقدر است.
 
علاوه بر این نحوه فعالیت شش های كودك را وقتی كه علائم بیماری آسم در كودك مشاهده نمی شود، مشخص می كند، اما لازم به ذكر است كه «اسپیرومتری» برای نوزادان و كودكان كم سن انجام نمی شود و به جای آن پزشك به صدای خس خس سینه كودك گوش می دهد یا از والدینش سؤال هایی در مورد سرفه مكرر و خس خس كودك می پرسد و با گوش دادن به صدای خس خس قفسه سینه، متوجه مسدود شدن راه های عبور هوا می شود و به دنبال آن علائم مشكلات سینوسی یا آلرژی زا را بررسی خواهد كرد.
 
گاهی اوقات آزمایش خون نیز به شناخت مواد آلرژیی كه منجر به ایجاد آسم می شود كمك می كند. چنانچه پزشك كودك شما تشخیص دهد كه بیماری آسم كودك ارتباطی با آلرژی دارد بلافاصله آزمایش پوستی برای شناسایی مواد آلرژی زا را تجویز خواهد كرد.
 
چنانچه سابقه بیماری آسم در خانواده وجود داشته باشد، باید نكاتی را در مورد دود سیگار، حیوانات خانگی و مواد آلرژی زا رعایت كرد و به طور مرتب كودك خود را برای معاینه نزد پزشك متخصص برد.
 
 
 

روشهای درمانی آسم

می توان بیماری كودك را با داروهایی نظیر كورتیكو استروئیدها كه از تورم راه های عبور هوا جلوگیری یا آن را كنترل می كند، درمان كرد.
 
اگونیست بتا ۲ نیز موجب بزرگتر شدن راه های عبور هوا می شود، در نتیجه به درمان بیماری كمك می كند.با یك برنامه درمانی و عملكردی صحیح می توان این بیماری را كنترل و درمان كرد.این برنامه به شما و كودك شما كمك می كند كه:
 
تورم راه های عبور هوا كنترل شود و در نتیجه از بروز بیماری آسم حاد جلوگیری شود.
 
موجب شناسایی و درمان زودهنگام علائم بیماری شود.
 
از موادی مانند دود سیگار یا مواد آلرژی زا كه موجب تشدید علائم می شود، اجتناب و پرهیز شود.
 
بدانید چه موقع به خدمات اورژانس و سریع نیازمند هستید.
 
 
 
روش های درمان آسم
 
 

وضعیت کودکان مبتلا به آسم در بزرگسالی چگونه خواهد بود؟

هنوز همه چیز درمورد عملکرد ریه‌های نوزادان و آسم کودکان مشخص نیست. کارشناسان معتقدند که عواملی مانند ابتلا به آلرژی یا سابقه‌ی خس خس سینه و داشتن مادر مبتلا به آسم احتمال تشخیص آسم در کودکان بالای ۷ سال را افزایش می‌دهد.

وقتی مجاری هوایی حساس می‌شوند، بعدها نیز همان‌طور باقی خواهند ماند. اما حدود ۵۰ درصد از کودکان در زمان بزرگسالی کاهش قابل‌توجهی را در علائم‌شان تجربه می‌کنند و ازاین‌رو به‌نظر می‌رسد که بهبود یافته‌اند. اما برخی افراد نیز دوباره در بزرگسالی دچار علائم آسم می‌شوند. متأسفانه نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه‌ کسانی در بزرگسالی بهبود خواهند یافت و چه کسانی به آسم بزرگسالی مبتلا خواهند شد.

 

 تمام درمان های خانگی برای آسم در کودکان و نوزادان:

1. کنترل محرک های آسم کودکان:

محرک های آسم معمول در کودکان عبارتند از:

 • سرماخوردگی یا دیگر عفونت های تنفسی
 • آلرژی مانند گرد و غبار یا گرده
 • پرز حیوانات خانگی
 • ورزش
 • هوای سرد
 • کپک و رطوبت
 • مواجهه با سوسک
 • دود سیگار و سایر محرک ها در هوا
 • سوزش سردل (بیماری ریفلاکس معده به مری یا gerd)

محرک ها در کودکان متفاوت هستند, بنابراین باید با پزشک کودک خود کار کنید تا محرک های خاص او را شناسایی کنید. وقتی بدانید چه محرک هایی است, می توانید یک برنامه عملی در مورد این که چطور می توانید به کودک خود کمک کنید, داشته باشید.

2. درمان آسم کودکان با زنجبیل:

یک گیاه بسیار مشهور برای درمان آسم در کودکان زنجبیل است. خواص ضد التهابی دارد که به کاهش التهاب مجاری تنفسی و جلوگیری از انقباض مجاری تنفسی کمک می کند.

مطالعه ای که در سال 2008 منتشر شد نشان می دهد که زنجبیل مانع از انقباض راه تنفسی شده و به درمان بیماری های تنفسی مانند آسم کمک می کند.

به کودک خود روزانه 2 تا 3 فنجان چای زنجبیل بدهید. برای درست کردن این چای، یک اینچ زنجبیل (بریده به قطعات کوچک) را به یک ظرف آب جوش اضافه کنید. بگذارید 10 دقیقه بماند، صاف کنید و بگذارید خنک شود، سپس آن را به کودک خود بدهید.

متناوبا، مقادیر مساوی از عصاره زنجبیل، آب انار و عسل را باهم مخلوط کنید.یک قاشق غذاخوری از این مخلوط را 2 یا 3 بار در روز به فرزندتان بدهید.حتی می توانید آب نبات زنجبیلی به او بدهید.

زنجبیل

 

3. زردچوبه مناسب آسم کودکان:

یک قاشق چای خوری ززردچوبه را با یک فنجان شیر مخلوط کرده و آن را بجوشانید. بگذارید کمی خنک شود، سپس به کودک خود بدهید تا دو بار در روز بنوشد.

زردچوبه

4. بهبود آسم کودکان با عسل:

یک قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. آن را به کودک خود بدهید تا 2 یا 3 بار در روز بنوشد. همچنین نصف قاشق چای خوری پودر دارچین را با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید.قبل از خواب آن را به فرزند خود بدهید.

دقت کنید:عسل را به کودکان زیر 1 سال ندهید.

5. اثر مفید ویتامین D بر آسم 

مصرف مکمل های ویتامین D آسان ترین راه برای کمک به کودک است. برای مقدار مناسب با پزشک کودکتان مشورت کنید.

همچنین می توانید او را به مدت حداقل 10 دقیقه، صبح زود در زیر نور خورشید بیرون ببرید، زمانی که آفتاب خیلی شدید نیست.این کار به تولید ویتامین D کمک می کند.

هم چنین در رژیم غذایی کودک خود ویتامین D بگنجانید، با خوراکی هایی مانند آب پرتقال، شیر، ماست و شیربادام تقویت شده با ویتامین D.

ویتامین d

6. تاثیر مفید سیر بر آسم کودکان:

دو حبه سیررا در یک چهارم فنجان شیر بجوشانید.بگذارید تا در دمای اتاق خنک شود.آن را هر روز به کودک خود بدهید.

7. ورزش برای آسم کودکان:

قبل از انجام هر تمرینی، حتما کودک باید خودش را گرم کرده باشد.دوچرخه سواری آرام، پیاده روی ملایم، و ورزش هایی مانند گلف، شنا، ژیمناستیک، تنیس و دیگر ورزش ها گزینه های خوبی هستند.

کودک خود را در روزهای بسیار سرد و یا خیلی گرم ورزش دهید.اگر کودک در هوای بیرون تمرین می کند، مواظب باشید که حتما ماسک یا روسری بر روی دهانش بزند.در هنگام ورزش کردن از کودک خود بخواهید به جای دهان با بینی تنفس کند.

دقت کنید:اگر کودک شما از آسم ناشی از ورزش رنج می برد، این کار را نکنید.

8. یوگا مناسب رفع آسم کودکان:

یوگا را روزانه با فرزندتان انجام دهید تا آن ها را تشویق کند و خیلی زود متوجه تغییر سلامتی فرزندتان خواهید شد.

انجام حالت پروانه ای:

 1. صاف بنشینید و پاهایتان را صاف کنید.
 2. زانوهایتان را خم کنید و پاهایتان را به داخل بیاورید.
 3. کف پاهای خود را با فاصله 6 سانت از لگن قرار دهید.
 4. پاهای خود را محکم با دست هایتان نگاه دارید.
 5. خم شوید و ران و زانوهایتان را به زمین فشار دهید.
 6. به طور عادی نفس بکشید و شروع به فلپ کردن هر دو پا به بالا و پایین کنید.
 7. به آرامی شروع کنید و به تدریج سرعتتان را افزایش دهید و به مدت 5 تا 10 دقیقه ادامه دهید.
 8. سرعت را کم کنید و سپس توقف کنید.
 9. چند نفس عمیق بکشید و به آرامی پاهای خود را در مقابلتان صاف کنید.

 

 1. یوگا

 

 9. تاثیر هوا بر آسم :

از تهویه کننده هوا در اتاق خواب کودک خود استفاده کنید، تا رطوبت داخل خانه را کاهش داده و گرده درختان، گل ها و علف ها کاهش دهید.پنجره ها و درها را در طول فصل گرده افشانی بسته نگه دارید.

نصب یک فیلتر کوچک در سیستم تهویه مهم است.اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید، از خشک کن هوا استفاده کنید.

در صورت امکان به محلی بروید که در آن کودکتان می تواند از هوای تازه و خشک لذت ببرد. از قرار دادن فرزندتان در دماهای مختلف در مدت کوتاهی خودداری کنید.

10. تاثیر تغییرات در  رژیم برای آسم کودکان:

یک رژیم غذایی خوب و مناسب برای همه، از جمله کودکانی که مبتلا به آسم هستند، مهم است. رژیم غذایی با میزان بالای ویتامین C و E، بتا کاروتن، فلانوئید، منیزیم، سلنیوم و اسیدهای چرب امگا3  برای بیماران مبتلا به آسم خوب است.

مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات تازه و ارگانیک را در رژیم غذایی کودک خود بگنجانید. غذاهایی که اسیدهای چرب امگا 3 زیادی دارند را در وعده های غذایی او جای دهید، مثل قزل آلا، ماهی تن، بذر کتان و غیره.

از سبزیجات و ادویه هایی مانند مریم گلی، پونه کوهی، زنجبیل و زرد چوبه در پخت و پز خود استفاده کنید. از غذاهای بسته بندی شده و فراوری شده با افزودنی های مصنوعی و مواد نگهدارنده پرهیز کنید.

اگر فرزند شما به پروتئین های شیر حساسیت دارد و یا عدم تحمل لاکتوز دارد، از شیر و محصولات لبنی اجتناب کنید.

از سرو غذاهای سنگین و چرب اجتناب کنید، زیرا باعث افزایش التهاب مجاری تنفسی و جلوگیری از تسکین از طریق داروهای آسم عمومی می شوند.

آسم کودکان

توصیه های کودکان آسمی برای دیگران:

سینه شان را با روغن کنجد گرم ماساژ دهید تا به شل شدن خلط در سینه کمک کند.

چاقی یک عامل خطر بزرگ برای رشد آسم است، بنابراین از رژیم غذایی بالایی که کالری بالایی دارند و می تواند منجر به افزایش وزن شود، اجتناب کنید.

آلرژی های غذایی - شایع ترین این خوراکی ها بادام زمینی، صدف، تخم مرغ و شیر است - اینها می توانند باعث حملات آسم شوند، شما باید مراقب غذای کودکتان باشید.

اجازه ندهید تا کسی اطراف کودکتان سیگار بکشد.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار عامل رایج حملات آسم است.

اگر کودک شما نسبت به پرز آلرژی دارد، بهتر است که از حیوانات خانگی یا خز یا پر اجتناب کنید.

اگر شما در خانه حیوانات خانگی دارید، به طور مرتب حمام و یا تمیزشان کنید.

دیگران را در مورد مشکل کودک خود برای کمک به مدیریت آسم مطلع کنید.

 


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1398/10/02

نویسنده : حسینی


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©