حداقل هزینه خرید جهیزیه چقدر است ؟

اشتراک گذاری:

 

«ازدواج و هزینه‌های آن همواره از بحث‌هایی بودند که به‌موازات یکدیگر مطرح می‌شدند و حالا که شرایط اقتصادی کشور سخت‌تر شده، برگزاری یک مراسم ازدواج ولو ساده نیز مشکل‌تر از گذشته شده است.

تغییر سبک زندگی تحت تاثیر کاهش تعداد فرزندان و تلاش والدین طبقه متوسط برای تامین حداکثری ملزومات زندگی فرزندان سبب شده است مفهوم جهیزیه در این سال‌ها تغییراتی فراوانی را نسبت به گذشته تجربه کند. مروری بر اسناد و مکتوبات به جا مانده نشان می‌دهد چند دهه قبل جهیزیه، ملزومات اولیه زندگی نظیر لوازم پخت‌وپز، رختخواب، فرش و ... را دربرمی‌گرفت اما امروزه یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی و ظرفشویی و سرویس خواب و فرش و مبلمان و انواع وسایل نوظهور در پخت‌وپز مانند مایکروفر، چرخ گوشت و ... در کنار اجاق گاز و ... یک جهیزیه حداقلی را تشکیل می‌دهد.

 

118 مشاغل

افزایش ۲/۵ برابری قیمت‌ها

سید مرتضی میری، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی که از فعلان قدیم این صنف است، در رابطه با هزینه‌های حداقلی و حداکثری ازدواج به خبرآنلاین گفت: قبل از ورود به موضوع میزان هزینه باید اشاره کنم که رفتار مردم در خرید اندکی نسبت به گذشته تغییر کرده است. تا یک سال قبل انواع و اقسام کالاهای نوظهور مانند اسفنددودکن و تخم مرغ پز و همزن و بخارپز و ... توسط خانواده‌ها برای جهیزیه خریداری می‌شد اما با رشد شدید قیمت‌ها تعداد اقلام کم و هزینه‌ها افزایش یافته است.

وی گفت: هر چند رفتار عمومی مردم در این حوزه تغییر کرده اما چه در مورد حداکثر و چه در مورد حداقل بحث‌ها فراوان است و من فکر نمی‌کنم بشود خیلی سقف و کف تعیین کرد. مثلا طبقه‌ای هستند که برای خرید جهیزیه به دوبی می‌روند و یخچالی به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان می‌خرند. بعد هم از طریق قاچاقچی آن را به تهران می‌آورند. پس به نوعی سقف مطلق را نمی‌توانیم تعیین کنیم.

حداقل هزینه جهیزیه ۴۰ میلیون تومان

میری تاکید کرد: برای بخش زیادی از مردم جهیزیه آبرومند از نان شب هم واجب‌تر است و با وجود کاهش شدید خرید و فروش لوازم خانگی از سوی مردم عادی، مردم همچنان برای خرید جهیزیه مراجعه می‌کنند.

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد حداقل هزینه‌های تامین یک جهیزیه متعارف با اقلام ایرانی و در دسترس ۴۰ میلیون تومان است. البته در ماه‌های گذشته برخی لوازم خانگی دست دوم تمیز نیز برای جهیزیه خواهان پیدا کرده‌اند. به این ترتیب که در محدوده خیابان مازندران، برخی مغازه‌ها به‌جای اقلام آکبند، کالاهای دست دوم تمیز را برای جهیزیه عرضه می‌کنند و به دلیل قیمت پایین‌تر این کالاها خریداران فراوانی دارند.

به گفته وی در این صورت با حدود بیست میلیون تومان نیز می‌توان جهیزیه تهیه کرد و البته نوع کالاها نیز در این قیمت دخیل است. به عنوان مثال برخی به جای ماشین لباسشویی اتوماتیک، ماشین سطلی خریداری می‌کنند تا هزینه‌ها را کاهش دهند.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: اکنون حداقل قیمت برای یک لباسشویی نوی اتوماتیک حدودا دو و نیم میلیون تومان است ولی نرخ انواع گران آن به ۱۸ میلیون تومان می‌رسد. از سوی دیگر یک یخچال و فریز خوب حداقل چهار تا چهار و نیم میلیون تومان است ولی مدل‌های بسیار گران‌تر از این نیز در بازار وجود دارد. در نتیجه قیمت حداکثری آن با لوازم خوب و نه لوکس به ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

رکود شدید در بازار لوازم خانگی

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد خرید و فروش لوازم خانگی با رکودی شدید و قابل توجه روبه‌روست. فعالان بازار می‌گویند مدت‌هاست با مشتری معمولی که درصدد تبدیل به احسن کالاهای مصرفی آشپزخانه است، روبه‌رو نیستند.

یکی از فعالان بازار در پاسخ به این سوال که خرید کالا برای جهیزیه کامل چقدر آب می‌خورد، گفت: این روزها جنس ما جور نیست. برای جور شدن جنس باید به چندین مغازه مراجعه کنید. البته کار و بار کسانی که از بانه کالا می‌آورند، بسیار پررونق است و خیلی‌ها به جای خرید از ما ترجیح می‌دهند با این افراد طرف شوند؛ با قاچاقچیان.

وی با تاکید بر این که ارزان‌تر بودن کالاهای وارداتی از بانه انگیزه‌ها را بالا برده است، ادامه داد: طبیعی است که فروشندگان لوازم خانگی به‌دلیل قانونی بودن شکل واردات اقلام خارجی و گارانتی و هزینه‌های ناشی از اجاره مغازه و ... مجبورند به قیمت بالاتری کالا را عرضه کنند اما کاسب‌های بانه این روزها وضعیت خوبی پیدا کرده‌اند.

این فعال بازار لوازم خانگی در مورد کاهش خرید و فروش لوازم خانگی گفت: به‌واقع نارضایتی در میان فعالان بسیار زیاد شده؛ به‌گونه‌ای که در اتحادیه اغلب فروشندگان از وضعیت موجود نگران هستند. البته هنوز آمار دقیقی از خرید و فروش نداریم ولی خود من هم با کاهش شدید مشتری مواجه شدم. من به همراه دو پسرم سه مغازه داریم اما شب‌ها گاهی از مجموعه این فروشگاه‌ها نهایتا دو قلم جنس فروختیم. کاهش قدرت خرید مردم مشهود است و این در حالی است که مغازه خود من در محله نسبتا مرفه شهر در خیابان شریعتی حوالی میرداماد است.

وضعیت کالاهای ایرانی در بازار

فعالان بازار می‌گویند کالاهای ایرانی مشتریان تضمین شده خود را دارند اما اقلام قاچاق به دلیل کمتر بودن قیمت، گوی سبقت را می‌ربایند و بسیاری ترجیح می‌دهند این اقلام را خریداری کنند. یکی از فعالان این بازار در منطقه امین‌حضور گفت: موضوع خیلی ساده است. وقتی کالاهای ایرانی پیش‌فروش شد، به سرعت از آن استقبال کردند. همین حالا هم اعطای تسهیلات خرید می‌تواند کالای ایرانی را در سبد خرید جای دهد؛ خصوصا برای مشتریان خاصی که جهیزیه می‌خرند. به نظر می‌رسد فرصت کنونی برای تقویت تولید ایرانی فرصتی مناسب است که نباید آن را از دست داد.»


دسته بندی: اخبار سیاسی

1398/06/03

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©