آشنایی با درست دویدن

اشتراک گذاری:

 

دویدن رایگان است ، شما می توانید این کار را در هر کجا انجام دهید و بیشتر از هر نوع تمرین اصلی کالری می سوزاند.

دویدن منظم می تواند خطر ابتلا به بیماری های طولانی مدت مانند بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و سکته مغزی را کاهش دهد. همچنین می تواند روحیه شما را تقویت کرده و وزن شما را تحت کنترل نگه دارد

در این مقاله از 118 مشاغل با روش صحیح دویدن آشنا خواهیم شد.


چرا صحیح دویدن امری مهم است؟

 

دویدن می تواند سلامت جسمی و روانی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

به عنوان نوعی ورزش هوازی ، دویدن می تواند استرس را کاهش دهد ، سلامت قلب را بهبود بخشد و حتی به کاهش علائم افسردگی نیز کمک کند.

برخی محققان فکر می کنند که دویدن ممکن است برای ما خوب باشد زیرا این کاری است که ما برای انجام آن تکامل داده ایم.


روش های دویدن صحیح

 


نداشتن آشنایی با روش‌های صحیح دویدن می‌تواند باعث آسیب به بدن شما شود.

تکنیک‌های صحیح دویدن عبارتند از:

 

قسمت سر

 

هنگام دویدن، سر خود را صاف نگه دارید و سر خود را به حد زیادی بالا نگه ندارید یا آن را به حدی پایین نیاورید تا به سینه تان برسد. تمرکز بر روی خط افق می‌تواند به طور طبیعی گردن و کمر شما را صاف نگه دارد.
تلاش کنید فک خود را شل نگه داشته و اجازه ندهید چانه‌تان جلو بیاید. اطمینان حاصل کنید که سرتان در راستای باسن‌تان قرار گیرد.

 

حرکت بازو‌ها

 

حرکت بازو‌ها قسمت مهمی از تکنیک های صحیح دویدن است. بازو‌ها منبع انرژی هستند که شما را به جلو حرکت داده و جلوگیری از چرخش نیم تنه می‌شوند. هنگام دویدن، بازو‌ها باید راحت و به طور طبیعی با گام هایتان حرکت کنند. 
مهم است که آرنج‌ها در زاویه ۴۵ تا ۹۰ درجه خم باشند و بازو‌های خود را بالا و پایین کنید. بازو‌ها را بین سطح سینه و کمر خود نگه دارید.

 

دست‌ها

 

دقت کنید که دست‌ها و مچ دست باید راحت باشند. دست‌های خود را مشت نکنید. به آهستگی دست‌های خود را گود کنید به طوری که انگشت‌ها کمی با کف دست ارتباط پیدا کنند.

 

صحیح نگه داشتن شانه‌ها

 

صحیح نگه داشتن شانه‌ها هنگام ورزش می‌تواند کاری چالش برانگیز باشد. حرکت صحیح نگه داشتن شانه ها، شما باید شانه‌های خود را راحت و صاف نگه دارید. نگذاربد شانه‌ها به سمت گوش‌ها بالا بیایند و یا شانه‌ها خمیده شوند به خصوص زمانی که در طی دویدن احساس خستگی می‌کنید.
اگر احساس گرفتگی و سفتی در شانه هایتان کردید، آن‌ها را حرکت دهید تا فشار و تنش موجود در آن‌ها از بین برود.

 

نیم تنه و کمر

 

نیم تنه یک دونده باید در موقعیت عمود و قائم ساکن باشد . آموزه ها در این کار نیاز به زمان و تمرین دارد. اگر سر و شانه‌ها به درستی همسطح شده باشند، نیم‌تنه در موقعیت درست قرار خواهد گرفت.
دویدن به صورت قائم و با شانه‌های عقب رفته به ریه‌ها این امکان را می‌دهد که از حداکثر ظرفیت خود استفاده کنند و در طول تمرین، دونده راحت‌تر نفس بکشد. دقت کنید که بیش از حد به جلو یا عقب خم نشوید. خم شدن به عقب در زمان دویدن باعث می‌شود فشار زیادی بر روی کمر، باسن و زانو‌ها وارد شود، زیرا گام‌های شما بسیار بلند است. خم شدن بیش از حد به جلو نیز می‌تواند باعث آسیب دیدگی کمر و زانو شود. 


درباره کمر، ممکن است فکر کنید که چرخاندن بدن از ناحیه کمر می‌تواند باعث شود که سریع‌تر حرکت کنید، در صورتی که این طور نیست. در نهایت برای به جلو راندن بدن باید کمرتان را هم زمان با باسن حرکت دهید.

 

 

درست دویدن 

 

 

باسن

 

حرکت باسن باید مستقیم و رو به جلو باشد. اگر سر، شانه‌ها و نیم تنه به درستی همسطح شده باشند، حرکت باسن نیز به طور طبیعی درست قرار خواهد گرفت.

 

زانو

 

هنگام دویدن زانو‌ها باید کمی خم شوند تا ضربه ناگهانی از تماس پا به زمین را جذب کنند.

 

ساق پا

 

هنگام دویدین دقت کنید ساق پا جلوتر از بدنتان قرار نگیرد. این کار باعث ایجاد یک گام بسیار بلند شده که باقی فرم بدن را به هم می‌ریزد.

 

پا

 

وضعیت پا‌ها به زمین بر روی تمام فرم‌های بدن اثر زیادی دارد. پا‌ها باید مستقیما در زیر بدن قرار بگیرند. هنگامی که پا با سطح زمین ارتباط پیدا میکند، بدون وقفه آن را به سمت باسن ببرید. پا‌های خود را بر روی زمین نکشید. بگذارید جاذبه، پا‌های شما را به سمت عقب ببرد. در زمان دویدن، پا‌های خود را روی زمین نکوبید.

 

 

روش صحیح دویدن

 

 


دسته بندی: ورزشی

1398/06/01

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©