این باغ های ایران را حتما باید ببینید

اشتراک گذاری:

 

 خسته از گشت‌وگذار در شهری شلوغ به جایی می‌رسیم که سرسبز و پرگل است و انگار متعلق به این دنیا نیست. انگار ما را از آن جایی که بودیم، برداشته‌اند و در جای متفاوتی زمین گذاشته‌اند که میانه‌ای با این دنیا ندارد. بیشتر باغ‌ های ایران این شکلی‌اند.

 

 

باغ شاهزاده ماهان کرمان

 

باغ شاهزاده ماهان

 

۸ باغ ایران به ثبت جهانی رسیده که باغ شاهزاده ماهان یکی از آنهاست. باغ شاهزاده وسط کویر است و منحصربه‌فردبودنش هم به همین خاطر است. در کویر دارید می‌روید و یکدفعه وقتی به در باغ می‌رسید حیرت می‌کنید و این حیرت تا وقتی بتوانید اولین قدم‌ها را بردارید ادامه دارد.

این باغ، باغی طبقاتی‌ست متعلق به دوره قاجار. بخش‌های مختلفی دارد و قدم گذاشتن در آن مثل خواب و خیال است. باغ شاهزاده، رستوران و کافی‌شاپ و غرفه‌هایی برای خرید هم دارد.

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۹

آدرس: این باغ در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی کرمان و در فاصله ۶ کیلومتری شهر ماهان در مسیر جاده کرمان-بم، در کنار روستای اختیارآباد قرار گرفته.

 

باغ چهلستون اصفهان

 

باغ چهلستون

 

جاهای دیدنی اصفهان یکی دوتا نیست، آن پل‌های باشکوه و آن میدان نقش جهان که آدم دلش می‌خواهد مدام دورش بگردد. محله جلفا با کافه‌هایش، خیابان‌ چهارباغ عباسی و درخت‌های بلندش و جاهایی مثل باغ هشت بهشت و اطراف زاینده‌رود. اما  همه اینها از زیبایی باغ چهلستون کم نمی‌کند.

درباره اینکه چرا اسم اینجا چهلستون است روایت‌های مختلفی وجود دارد، مثل اینکه می‌گویند چهلستون در حقیقت بیست ستون دارد و چون تصویر ستون‌ها در آب می‌افتد به آن چهلستون می‌گویند. اما درست‌ترین روایت شاید این باشد که در قدیم برای نشان دادن عظمت یک بنا به آن چهلستون می‌گفتند.

از در که تو برویم عمارت چهلستون با ستون‌های چوبی‌اش جلوی رویمان است و ما را جادو می‌کند، اما این جادو تا دیدن نقاشی‌های اتاق ادامه دارد. نقاشی‌های دیواری مربوط به جنگ‌های مختلف است و یکی از زیباترین چیزهایی‌ست که در سفر به اصفهان می‌توانیم ببینیم.

ساعت بازدید: ۳۰ و ۸ تا ۱۹

آدرس: خیابان استانداری

 

باغ ارم شیراز

 

باغ ارم

 

در شیراز که باشید انگار وسط یک باغید، چون چیزی که در شیراز زیاد است باغ است. یکی از زیباترین این باغ‌ها هم باغ ارم است. در این باغ کلی درخت و گل و گیاه وجود دارد، آنقدر زیاد که تا حالا اسم خیلی‌هایشان را نشنیده‌ایم.

از باغچه‌ها که گذشتیم به حوض وسط و عمارت حیرت‌انگیز باغ می‌رسیم. این عمارت هم مربوط به دوره قاجار است و مثل عمارت چهلستون، داخلش نقاشی‌های دیواری زیادی از نبردهای قاجارها با دیگران وجود دارد. از ما می‌شنوید چند دقیقه‌ای را در این باغ بنشینید و خودتان را به فالوده شیرازی مهمان کنید.

ساعت بازدید: این باغ در دو ماه اول سال  یک سره از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب باز است. در بقیه مواقع سال، صبح‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ و بعدازظهرها از ۱۴:۳۰ تا ۵ عصر می‌توان به دیدن آن رفت.

آدرس: خیابان ارم

 

 نارنجستان قوام شیراز

 

نارنجستان قوام

 

خوبی رفتن به باغ نارنجستان این است که می‌توان با یک تیر دو نشان زد، هم از خود باغ دیدن کرد و هم در کنارش به دیدن خانه زینت‌الملک رفت. درست است که اسم این باغ نارنجستان است، ولی در همه مواقع سال نمی‌توان بوی نارنج‌ها را در آن شنید و این شانس از اولین فروردین تا آخر همین ماه همراه ماست.

نارنجستان قوام مثل باغ ارم، درخت‌ها و باغچه‌های زیادی دارد و بعد از پشت سر گذاشتن آنها به عمارت زیبایش می‌رسیم. همان بغل، می‌توانیم یکی از زیباترین خانه‌های شیراز را که این روزها به موزه مشاهیر تبدیل شده ببینیم، خانه زینت‌الملک.

ساعت بازدید: همه روزهای هفته از ۸ صبح تا ۱ و از ۱ بعداظهر تا ۷ بعداظهر

آدرس: خیابان لطفعلی‌‌خان زند

 

باغ دولت‌آباد یزد

 

باغ دولت آباد

 

باغی مربوط به دوره افشاریه که زمانی محمد تقی‌خان بافقی، حکمران یزد و خانواده‌اش در آن زندگی می‌کردند. باغ، محلی بود برای سرو سامان دادن به کارهای حکومت، ولی حالا سال‌هاست که درهایش به روی گردشگران گشوده شده. جز درخت‌های سرو و کاج باغ دولت‌آباد، بادگیر ۳۳ متری، این باغ را تماشایی‌تر کرده.

اگر شب‌ها به باغ برویم، می‌توانیم با منظره فانوس‌هایی مواجه شویم که در امتدادش روشن شده‌اند و جذابیتش را بیشتر کرده‌اند. این باغ کافه هم دارد.

ساعت بازدید: باغ دولت آباد همه روزه یکسره از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب باز است.

آدرس: محله چهار منار

 

کاخ گلستان تهران

 

کاخ گلستان

 

کاخ گلستان باغی دارد که وقتی از پشت نرده‌ها به آن نگاه می‌کنیم نمی‌توانیم دربرابرش مقاومت کنیم و باید برای درک زیباییش تو برویم. درست است که هرکدام از تالارها و کاخ‌های اینجا بیشتر از باغش برسر زبان‌ها افتاده، ولی اگر باغ نبود، شاید آن ساختمان‌های باشکوه هم به تنهایی به چشم نمی‌آمد.

کاخ گلستان، با شلوغی خیابان‌های اطرافش میانه‌ای ندارد، بیشتر وقت‌ها ساکت و خلوت است و صدای پرنده‌ها و آرامش حاکم بر آن باعث می‌شود که از نشستن روی صندلی‌هایش خیلی خوشمان بیاید و توان دل کندن نداشته باشیم.

ساعت بازدید: همه روزهای هفته به جز : ۱۴ خرداد، ۲۱ رمضان ، تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۸ صفر و۲۵ شوال می‌توانیم به دیدن این کاخ برویم.

در شش ماه اول سال از ساعت  ۹تا ۱۸و در شش ماه دوم سال از ساعت  ۹ تا ۱۷

آدرس: میدان ۱۵ خرداد، محدوده بازار

 

برگرفته از بانک اطلاعات 118 مشاغل کشور /مقالات پزشکی 
www.118mashaghel.com


دسته بندی: گردشگری

1398/05/23

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©