خوراکی هایی که به دندان ها آسیب میزند

اشتراک گذاری:

 

 بلوبری

 

بلوبری سلامت دندان های ما را تحت تاثیر قرار نمی دهد، اما آنها را آبی رنگ می کند. البته، اگر شما خیلی از این میوه نخورید، این اتفاق نخواهد افتاد، اما طرفداران واقعی آن باید آماده باشند که دندانهایشان به دلیل آب بلوبری کمی زرد شوند.

 

 

 چیپس

 

چیپس ها شامل کربوهیدرات هایی هستند که سریع تحت تاثیر بزاق دهان قرار می گیرند. این می تواند منجر به ایجاد یک حفره کوچک اما خطرناک در دندان و آسیب دیدن دندان شود. چیز دیگری که چیپس ها را روی آن اثر می گذارند پلاک دندانی است، پس فراموش نکنید دهان خود را بعد از خوردن این میان وعده حتما بشویید.

 

 

آدامس جویدن

 

ممکن است به نظر برسد جویدن آدامس بدون قند برای دندان ها مفید است. با این حال، بزرگترین خطر آدامس شکر آن نیست بلکه، تاثیر مخرب آن روی دندان های پر شده، تاج های دندان و پل های آن است. علاوه بر این، هنگامی که آدامس می خورید، تولید بزاق افزایش می یابد و منجر به قلیایی شدن داخل دهان و آسیب دیدن دندان ها می شود. حالت قلیایی باعث فرسایش دندان های پر شده و مینای دندان خواهد شد.

 

 

پاپ کورن خوردن

 

دیدن فیلم بدون پاپ کورن؟ اما به نظر می رسد که شما باید فکر آن را از سر بیرون کنید، زیرا هر بسته پاپ کورن شامل دانه هایی است که نشکفته است و همچنان سفت هستند. آنها می توانند تاج دندان و دندان های ضعیف را خراب کنند. علاوه بر این، این خوراکی مطبوع شامل کربوهیدرات های سریع است که از گلوکز مضر تشکیل شده است و باعث آسیب دیدن دندان می شود.

 

 

 گوجه فرنگی

 

درست مانند همه مرکبات، گوجه فرنگی نیز اسیدی است. نه تنها گوجه فرنگی تازه، بلکه همه سس ها و رب های مختلفی که از این میوه تهیه می شود نیز دارای این اسید هستند. اسید به شدت باعث آسیب دیدن دندان ها می شود و حساسیت دندان را افزایش می دهد. سعی کنید اغلب غذاهای حاوی گوجه فرنگی نپزید.

 

 

 نان، ماکارونی و سیب زمینی

 

غذاهایی که حاوی مقدار زیادی نشاسته هستند به دندان ها می چسبند و مدت زمان طولانی در داخل دهان باقی می مانند. نشاسته، باعث تشکیل زمینه ای جهت به وجود آمدن پلاک دندانی (جرم دندان) می شود. علاوه بر این، نشاسته وقتی با بزاق تماس پیدا کند به شکر تبدیل می شود. این موضوع ممکن است منجر به ایجاد حفره های دندانی و سایر مسائل جدی شود.

 

 

 میوه خشک

 

سیب خشک و گلابی فقط بسیار شیرین هستند، در حالی که "جویدن" زردآلو خشک، آلو شیرین و دیگر میوه های خشک شده خطرناک است، زیرا ساختار چسبنده ای دارند. آنها به معنای واقعی کلمه شکر را به دندان های شما می چسبانند. شکر ماده  شناخته شده ای در آسیب زدن به دندان هاست که منجر به ایجاد حفره ها و تخریب مینای دندان می شود.

 

 

چای

 

همه می دانند که چای حاوی کافئین است که تأثیر منفی بر روی بدن دارد اما نه بر روی دندان ها. فلورین در چای بسیار کمتر از کافئین است، اما به دندان های شما آسیب زیادی وارد می کند.

فلورین برای بدن انسان لازم است، اما زمانی که مقدار آن بیش از حد شود، روی سلامتی استخوان و دندان ها تاثیر منفی می گذارد. برای اینکه از آسیب دیدن دندان های خود جلوگیری کنید، در روز بیش از 4 فنجان چای ننوشید و از چای های کیسه ای ارزان قیمت استفاده نکنید.

 

  جهت مشاهده بهترین دندانپزشک در تهران کلیک کنید .  

دندان درد می تواند به دلیل مشکل در دیگر اعضا باشد

 

بعضی از پزشکان ادعا می کنند که بین درد دندان و مشکلات عملکرد اندام های داخلی ارتباطی وجود دارد. برای مثال، درد در دندان های پیشین ممکن است یک بیماری قلبی یا معده را نشان دهد. این بسیار سخت است که بتوان بین این موارد ارتباط برقرار کرد،

 

 جهت مشاهده بهترین دندانپزشک در مشهد کلیک کنید . 

برگرفته از بانک اطلاعات 118 مشاغل کشور /مقالات پزشکی 
www.118mashaghel.com
و سایت پزشکان خوب /مقالات پزشکی و سلامت و بهداشت 
www.pezeshkanekhoob.com


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1398/05/16

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©